Udruženje Žene za Žene International produžava poziv za dostavljanje ponuda za odabir trenera/ica za realizaciju…
PRIJAVI SE ZA NAGRADU ZA INOVATIVNE NASTAVNIKE
Pozivamo sve nastavnike i nastavnice na svim nivoima obrazovanja da prijave svoje inovativne nastavne prakse.
O NAGRADI
Nagrada za inovativne nastavnike i nastavnice u Bosni i Hercegovini je najvrijednije priznanje među edukatorima i edukatoricama na svim nivoima obrazovanja. Nagrada snažno doprinosi afirmaciji izvrnosti, kulture profesionalnosti i promociji nastavničke profesije za koju vjerujemo da je najvažnija profesija i ključni indikator kvalitetnog obrazovanja. Jednostavno, vjerujemo u nastavnike i nastavnice!
Cilj dodjele godišnje nagrade je prepoznati i promovisati one pojedince i pojedinke koji daju nemjerljiv doprinos razvoju odgoja i obrazovanja, predane i posvećene profesionalce koji svaki dan u vrtiću ili školi pretvaraju u čarobnu avanturu učenja i otkrivanja.
VAŽNI DATUMI
22.10.2024.
Početak prijava
Da biste se prijavili, molimo preuzmite “Obrazac za opis prakse”, pročitajte detaljne upute, kriterije za apliciranje i postupak prijave i prijavite se popunjavanjem “Formulara za prijavu”.
15.12.2024.
Završetak prijava
Nakon što ste poslali vaše prijave, naša komisija sastavljena od profesionalaca iz obrazovanja i prošlogodišnjih pobjednika će pregledati sve prijave i odabrati nominovane i pobjednike.
31.12.2024.
Objava nominovanih
Nominovani nastavnici i nastavnice bit će objavljeni i obaviješteni o daljnjem procesu. Svi nominovani nastavnici i nastanice bit će pozvani na svečanu ceremoniju dodjele Nagrade za inovativne nastavnike/ce.
TBA
Svečana ceremonija
Datum ceremonije dodjele nagrada obznanit će se zajedno sa informacijom o nominovnim. Na ceremoniji će se predstaviti sve nominovane prakse i proglasiti pobjednici Nagrade za inovativne nastavnike 2024.
POSTUPAK PRIJAVE
Koraci koje je potrebno ispuniti kako biste uspješno prijavili svoju praksu.
- Pročitajte Pravilnik o Nagradi za inovativne nastavnikePreuzmite pravilnik o Nagradi i pročitajte važna uputstva.
- Pogledajte filmove prošlih pobjednika i pobjednica.Inspirirajte se filmovima prošlogodišnjih pobjednika
- Pročitajte dostupne prakse na InŠkoli kako bi se dodatno inspirirali.Prakse naših dosadašnjih nominovanih i pobjednika mogu vam pomoći da pravilno strukturirate svoju prijavu i pronađete nove ideje.
- Preuzmite obrazac i pomno ga proučite.Detaljno i tačno popunjen obrazac vaš je put do nominacije.
- Prijavite se za Nagradu do 15.12.2024.Prijava mora da uključuje: obrazac; izjavu o autentičnosti; sve potrebne priloge; popunjen Formular za prijavu
KRITERIJI ZA APLICIRANJE
Nagrada se dodjeljuje za doprinos unapređenju odgoja i obrazovanja, sa posebnim fokusom na razvoj kritičkog mišljenja, kreativnosti, primjene naučenog i socijalnih kompetencija, doprinos ekološkoj pravdi i održivoj budućnosti, kroz inovativne prakse i pristupe u sljedećim oblastima:
- inovativna primjena postojećih ili razvoj novih metoda i strategija učenja i poučavanja
- kreativna integracija sadržaja i predmeta poučavanja kroz tematski i projektni pristup
- kreiranje novih materijala, didaktičkih sredstava i/ili resursa za učenje i poučavanje
- stvaranje posebno kreativnog i inovativnog okruženja za učenje
- inovativni pristupi u oblasti formativnog praćenja i procjenjivanja napredovanja djece/učenika
- korištenje informacione tehnologije na inovativan i kreativan način
- uključivanje roditelja i zajednice u učenje učenika
- inovacije u planiranju i realizaciji vannastavnih aktivnosti
- druge inovativne ideje i prakse u skladu sa kriterijima
- novi i efikasni modeli u razvoju partnerstva sa porodicama, zajednicom, drugim odgojno- -obrazovnim ustanovama i sl.
KRITERIJ 1: Inovativnost i kreativnost
Inovativnost i kreativnost dolaze u mnogim formama, i ponekad podrazumijevaju stvaranje potpuno novih ideja, ili pak jedinstvenu kombinaciju i/ili primjenu postojećih ideja u specifičnom kontekstu. Inovativne ideje nastaju kao promišljen pristup u rješavanju određenih prepreka u učenju i poučavanju, ili podrazumijevaju pronalaženje novih, originalnih ideja kojima se nastoje postići što bolji rezultati za svako dijete/učenika. Inovativnost se može ogledati u osmišljavanju različitih tehnika, metoda i strategija poučavanja, inovativnoj primjeni poznatih praksi, kreiranju različitih materijala za učenje i poučavanje i drugim oblastima. Prakse koje uvažavaju specifične okolnosti školske godine u kojoj su implementirane, prate globalne tendencije u obrazovanju i sl. zavređuju posebnu pažnju prilikom procjene i bodovanja njihove inovativnosti i kreativnosti.
KRITERIJ 2: Doprinos učenju i razvoju djece/učenika
Inovativne nastavne prakse trebaju, prije svega, doprinijeti razvoju djece/učenika. U tom smislu, nominovana praksa će se procjenjivati u odnosu na to u kojoj mjeri potiče aktivno uključivanje djece u proces učenja, razvija kreativnost, kritičko mišljenje, rješavanje problema i druge kompetencije; odnosno koliko doprinosi boljoj socijalnoj koheziji u razredu/školi i šire, razvoju vrijednosti, socijalnih kompetencija i ličnosti djeteta. Dokazi za to mogu uključivati podatke proizašle iz praćenja djece/učenika, refleksije na realizovanu praksu, istraživanja, dječije radove i sl.
KRITERIJ 3: Mogućnost primjene u drugim sredinama
Jedan od najvažnijih ciljeva promocije i prezentacije inovativnih ideja i praksi je profesionalna razmjena i uzajamno učenje. U tom smislu, procjena nominovane prakse uključivat će jasnoću strukture, njene svrhe i ciljeva, dobro opisane postupke, adekvatne dokaze o efikasnosti, kao i mogućnost primjene u drugim sredinama.
KRITERIJ 4: Doprinos konceptima održive budućnosti i ekološke pravde
Ovaj važan kriterij ohrabruje nastavnike/-ce da osmisle sveobuhvatne, koherentne i dosljedne pedagoške procese („zelena pedagogija“) koji vode suštinskom razumijevanju odnosa između prirodnih, ekonomskih, socijalnih i političkih sistema kako bi se uticalo na rješavanje gorućih problema nastalih usljed klimatskih promjena, nekontrolisanog iscrpljivanja prirodnih resursa, polarizacije i nejednakosti u društvima širom svijeta.
U Bosni i Hercegovini, koja se suočava s odlivom mladih ljudi, siromaštvom i ekološkom katastrofom, su nužne i prijeko potrebne promjene obrazovne paradigme sa kreativnim izmjenama i dopunama sadržaja učenja, autentičnim i kontekstualiziranim aktivnostima od učionice do čitave zajednice i promjenom pogleda i filozofije na egzistencijalnu temu današnjice i budućnosti – obrazovanja za održivu budućnost.
Mi, unutar Centra za obrazovne inicijative i Zajednice inovativnih nastavnika/-ca, duboko vjerujemo i vrijednosno smo određeni prema kvalitetnom obrazovanju čija je svrha poticanje i promovisanje društvene, ekonomske i ekološke pravde. Bježeći od trivijalizacije ove važne paradigme, želimo stvarati nove vrijednosti za obrazovanje koje vidimo kao platformu za kvalitetno učenje, ozbiljnu razmjenu i smisleno djelovanje novih snaga za održivu budućnost, sa snažnom emancipatorskom i oslobađajućom notom. Obrazovanje je sui generis kategorija koja omogućava učenje i poučavanje o svim aspektima održive budućnosti.
KRITERIJ 5: Kontekst u obrazovanju
Svaka školska godina sa sobom nosi niz specifičnih karakteristika. Inovativne prakse koje budu uzimale kontekst u obrazovanju, poput različitih specifičnosti, dodatno će dobijati na težini. Specifičnosti mogu biti a ova lista nije konačna: pandemija, različite vrste nepogoda, lokalni kontekst, globalna tema važna za raspravu u učionici, reforme u obrazovanju, različite tendencije u obrazovanju i slično.
PRIJAVI SE!
Više informacija inskola.com
Preuzeto: https://www.mreza-mira.net/