Javni_poziv_za_evidentiranje_osoba_zainteresiranih_za_rad_u_ispitnim_komisijama_za_vozace_mv_2024.pdf Evidencijski_list_za_ispitivace_mv_2024.doc Izjava_za_ispitivace_mv_2024.doc Preuzeto:https://zdk.ba/ Fotografija: https://www.freepik.com/
AGENCIJA ZEDA SA PARTNERIMA ODRŽALA KONFERENCIJU I PANEL DISKUSIJU NA TEMU „ZNAČAJ AKREDITACIJE, STANDARDIZACIJE I SIGURNOSTI PROIZVODA“
Dana 4. oktobra 2024. godine, u okviru sajma ZEPS 2024, održana je konferencija i panel diskusija na temu „Značaj akreditacije, standardizacije i sigurnosti proizvoda“.
Organizator ovog događa je bila Zenička razvojna agencija ZEDA d.o.o. a koorganizator EEN partner Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komore Bosne i Hercegovine, koji su ujedno bili i partneri sajma ZEPS 2024.
Tokom konferencije, predstavnik Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine izložio je koncept Evropske poduzetničke mreže (Enterprise Europe Network) unutar SMP programa EU, naglašavajući konkretne mjere podrške malim i srednjim preduzećima kroz realizaciju projekta BITNET 2022-2025.
Više od 35 učesnika, među kojima su bili predstavnici proizvođača namještaja, građevinske stolarije, opreme za dječija igrališta te predstavnici univerziteta, fakulteta, instituta i akreditiranih ispitnih laboratorija, imali su priliku da se upoznaju s važnosti jačanja sistema infrastrukture kvaliteta u Bosni i Hercegovini.
Diskutovalo se o potrebi kontinuiranog unapređenja akreditacije, standardizacije i sigurnosti proizvoda te su razmijenjena stručna znanja, iskustva, izazovi i planovi iz oblasti drvoprerade, proizvodnje namještaja i građevinskih proizvoda, s konkretnim primjerima učesnika.
Dekan Fakulteta za dizajn i tehnologije za namještaj i enterijere na Univerzitetu “Sv. Kiril i Metodij” u Skoplju, Sjeverna Makedonija, dao je dragocjen doprinos diskusiji, dijeleći primjere dobre prakse i iskustva iz regiona.
Zaključeno je da je tema akreditacije, standardizacije i sigurnosti proizvoda izuzetno važna i da zaslužuje kontinuiranu pažnju, s obzirom na obaveze koje proističu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Bosne i Hercegovine i Evropske unije. Bosna i Hercegovina se obavezala da će poduzeti potrebne mjere za postepeno usklađivanje s tehničkim propisima EU.