kalendar

April 24, 2025
  • DRUPWB

May 6, 2025
  • EDUKACIJA, Pravne implikacije korištenja umjetne inteligencije,prof.dr.Hasić

May 7, 2025
  • BASIC - Obuka za administrativnog radnika

May 10, 2025
  • ZENTECH

May 13, 2025
  • Edukacija-Pravni aspekti postavljanja i poslovanja na društvenim mrežama i internetu,prof.dr.Hasić

skip to Main Content

POZIV PRIVREDNICIMA ZA UČEŠĆE NA EDUKACIJI – Pravne implikacije korištenja umjetne inteligencije – PREDAVAČ prof. dr. Haris Hasić/ PRIJAVITE SE!

Poslodavci i radnici već koriste umjetnu inteligenciju u BiH, kao i širom svijeta, te su mahom uvidjeli da AI može da olakša, ubrza i učini učinkovitijim gotovo bilo koji proces ili zadatak. Oni koji ignorišu ovu novu tehnologiju riskiraju veće troškove, gubitak zaposlenja i nekonkurentnost ili irelevantnost na tržištu.

CEO Shopify-a, Tobi Lütke, u internom memorandumu iz Aprila, 2025. godine je napisao da, ubuduće, kada budu tražili dodatne resurse, zaposlenici će morati opravdati zašto neki zadatak ne mogu završiti koristeći umjetnu inteligenciju („AI“) i da refleksno korištenje AI je sada osnovno očekivanje od svih zaposlenika Shopify-a.

Iako naša država još uvijek nema niti jedan propis koji direktno uređuje korištenje umjetne inteligencije, to ne znači da je korištenje AI pravno neuređeno, upravo suprotno. Korištenje AI nosi sa sobom brojne pravne posljedice kojih i zaposlenici i poduzetnici moraju biti svjesni. Ignorisanje pravnih posljedica korištenja AI može rezultirati povredama tuđih prava, civilnim deliktima zbog kojih privredno društvo može biti tuženo, obavezom naknade štete pa čak i prekršajima ili krivičnim djelima. Poznavanje pravnih implikacija korištenja AI omogućava zaposlenicima i privrednicima da što učinkovitije i sigurnije koriste ovaj alat.

Na edukaciji će se odgovoriti na sljedeća i brojna druga pitanja: Ko će biti vlasnik onoga što napravi umjetna inteligencija?; Da li smijem koristiti chatGPT na poslu?; Ko će odgovarati za štetu nastalu korištenjem umjetne inteligencije?; Koje su odredbe ugovora koji sam zaključio kada sam postavio pitanje umjetnoj inteligenciji? Koja prava imam ako mi umjetna inteligencija oduzme posao?; Da li se mora platiti za korištenje slike koju je napravila umjetna inteligencija?; Šta je “deepfake” i zašto mogu završiti u zatvoru ako ga koristim?; Koje su opasnosti stavljanja poslovne tajne u upit umjetnoj inteligenciji?; Kada se ne smije koristiti umjetna inteligencija u marketingu?; Ko je autor teksta koji je napravila umjetna inteligencija na moj upit?; Šta je EU AI Act i zašto mi je bitan?; Kako i zašto napisati “Politiku korištenja umjetne inteligencije na poslu”?; Šta će se dogoditi ako stavim tuđe lične podatke u moj upit umjetnoj inteligenciji?; Mogu li zaštiti dizajn proizvoda koji je napravila umjetna inteligencija?; Kako se sve NE smije koristiti umjetna inteligencija?; Da li žigom mogu zaštiti logo koji je nacrtala umjetna inteligencija?; Da li moram tražiti dozvolu da bi trenirao vlastiti model umjetne inteligencije?; Da li je vještina postavljanja upita umjetnoj inteligenciji (“prompt engeneering”) poslovna tajna?; Koja prava a koje obaveze ima korisnik umjetne inteligencije? Kako mogu zaštiti tuđu i moju privatnost i lične podatke kada koristim umjetnu inteligenciju? Šta su pametni ugovori i kako umjetna inteligencija može pomoći u pregovaranju, zaključenju i provedbi obaveza iz ugovora?…

Edukacija je namijenjena svim osobama koje koriste ili planiraju da koriste umjetnu inteligenciju u poslovnom okruženju ili u vršenju svojih poslovnih obaveza. Prethodno poznavanje prava nije potrebno, a materija će se prezentirati koristeći multimedijalni pristup sa mnogo primjera i konkretnih slučaja.

 

O predavaču:

Predavač na edukaciji je prof. dr. Haris Hasić, vanredni profesor i prodekan za naučno istraživačku djelatnost i razvoj na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku. Autor je pet knjiga i brojnih članaka objavljenih na tri kontinenta. Pravni je konsultant Asocijacije kompozitora – muzičkih stvaralaca (AMUS), udruženja BH Novinari, Udruženja Tehnološka revolucija, Udruženje glumaca i glumica BiH kao i državnih agencija, privrednih društava, advokatskih kancelarija i drugih klijenata. Certificirani je predavač za Agenciju za državnu službu BiH i FBiH, edukator VTK BiH te edukator i koautor priručnika iz intelektualnog vlasništva za sudije koji su objavili Centar za edukaciju sudija i tužilaca FBiH i CEST RS. Predavao je za Svjetsku trgovinsku organizaciju u Kazakhstanu i Turskoj, stipendista je vlade SAD-a i alumnista WIPO-WTO svjetskog kolokvijuma za predavače intelektualnog vlasništva kao i član Evropske mreže predavača intelektualnog vlasništva (EIPTN). Položio je ispit za zastupnika za industrijsko vlasništvo pri Institutu za intelektualno vlasništvo BiH. Institut ga je imenovao 2023. godine u proširenu radnu grupu za izmjene i dopune Zakona o autorskom i srodnim pravima i p.r.g. za izmjene i dopune Zakona o kolektivnom ostvarivanju AISP. Dobitnik je „Oskar Danon“ nagrade za afirmaciju položaja muzičkih autora i muzičkih autorskih prava kao i priznanja za izuzetno zalaganje i doprinos razvoju nastavne i naučne djelatnosti.

Edukacija će se održati: 06. maja 2025. godine

U vremenu od: 09:00 – 13:00 sati

Mjesto: Agencija ZEDA (Poslovna zona Zenica 1, Zmaja od Bosne bb, II sprat)

Edukaciju sufinansiraju Agencija ZEDA i projekat LER u BiH.

Aktivnost je podržana kroz projekt Lokalni ekonomski razvoj u BiH kojeg finansira Vlada Švicarske budući da je Grad Zenica jedan od 11 partnerskih općina/gradova u projektu.

Ne propustite ovu edukaciju i ukoliko želite učestvovati, prijave su obavezne na [email protected], kontakt osoba je Ajna Dedić, 032 449 – 412.

Back To Top
X